Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

FreeBSD 10.2 Sürümüne gmake c++ kurulumu

Temmuz 2016 düzenlendi Kurulum
Merhaba arkadaşlar,

9.2 sürümünde ;

Bu kodlar ile sorunsuz sistemleri kuruyor ve kullanabiliyordum. Aynısını FreeBSD 10.2 ( Mysql 5.5 ) Sürümünde yapıyorum, kurulumlar baya uzun sürüyor ve ilk denememde command not found gmake c++ tarzından bir hata alıyorum. Ama 9.2 de sorunsuz kullanıyorum. 10.2 sürümüne nasıl sorunsuz kurabilirim? 

cd /usr/ports/devel/gmake && make install clean
cd /usr/ports/devel/makedepend && make install clean
cd /usr/ports/devel/subversion && make install clean
cd /usr/ports/graphics/devil && make install clean
cd/usr/ports/lang/gcc48 & make install clean

Yorumlar

• FelasifeFelasife 1,634
    Temmuz 2016 düzenlendi
    Merhaba
    Bunların hiç biri kurulmuyor mu?
    Şöyle bir baktımda burada gcc için 11. mesajda sembolink  linkleri deneyebilirsiniz.

10 sürümlerinde derleme için gcc değilde artık Clang varsayılan olacak dendi, o yüzden gcc yi ekstradan kurmanız gerekebilir.
    Belki make.conf unuzu da ayarlamanız gerekebilir.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Yukarıda yazdıklarım sorunsuz kuruldu hocam. 4-5 saat civarı sürdü. Fakat gcc kurulu olmasına rağmen build ederken komut bulunamadı diyor. Makefile dosyamı göndersem yardımcı olabilir misiniz? Abartsız sabah akşam 2 gündür 10.2 ye taşımaya çalışıyorum sistemimi. Dosyaları build edemediğim için kullanamıyorum 10.2 'yi.
  • Doğrudur, bazen böyle şeyler olabilir ama bununla ilgilide ana sitede bir şeyler vardır muhakkak.

Neyse, mesela mysql-5.6 yı denediniz mi ?

Ayrıca derlemeyi denerken kurduğunuz programı hata verince deinstal ile kaldırın, sonra instal deyin.
    Yani: 
    make deinstall clean

sonra:
    make install clean

Makefile den bende anlamam ama /etc/make.conf bunu düzenlemek gerekebilir, şurayı bir inceleyin isterseniz.
    Özelliklede derleme kurulumda make.conf 'a hakim olmak iyi fikirdir. Belki doğru ayarları bulana kadar biraz uğraştırır ama doğru ayarları bulunca da sisteme özel derlemiş olursunuz.

• Anladım hocam. O şekilde deneyeyim. Birde 9.2 de compile ettiğim dosyamı 10.2 ye atıyorum ve başlatıyorum sistemi. Açılıyor sorun yok. Fakat bazı eklediklerimi kullanınca sistem çöküyor. Aynı sistem 9.2 de sorunsuz çalışıyor. Sürümler arası build de etkili sanırım.
  • Sürümler arasında fark illaki vardır ama bahsettiğiniz olayı bilemediğim için, bir şey diyemem. 
    Sanırım bunun çözümü varsa bile size düşüyor, umarım bulursunuz.
    Kolaylıklar dilerim.

• Yardımınız için teşekkür ederim. 9.2 geçmeye karar verdim sorunu halen çözemediğim için. :+1: Bu kadar net bilgiler ve serii cevaplar beklemiyordum. İşinizde başarılar dilerim.. :)

• Rica ederim, size kolaylıklar dilerim. :)

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .