Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

Bir Kac Soru

Merhaba. FreeBSD 10.3 x64 kurdum ardindan xorg, nvidia driver ve lxde masaustu ortami kurdum gerekli ayarlamalari yaptim ve masaustu geldi fakat fark edeceginiz gibi turkce karakter kullanamiyorum ayrica bazi temel ayarlarin yapilacagi araclari da goremedim mesela ekran kararma suresini belirleme gibi bu lxde masaustu ortami fazla sade sanirim. Herneyse bunlar halledilebilir ufak problemler. Simdi daha ozel ve cozumu bayagi zorlu bir problem var usb ses karti ve usb midi klavye destegi. Biliyorum sorunum ozel bir sorun cogu kisinin kullanmadigi bilmedigi cihazlar ve belkide destegi yani cozumu yok ama ben yinede sansimi sonuna kadar denemek istiyorum olmazsa farkli alternatifler deneyecegim.

Mesele su; Usb ses karti M-audionun M-Track modeli ve FreeBSD sayfasinda destegi gorunmuyor fakat biraz detayli arastirinca snd_uaudio ile ilgili birseyler duydum ve ne oldugunu tam olarak bilmiyorum. Sanirim Kernel icerisinde default olarak bulunmuyormus ve derlenmesi gerekiyormus. Arastirdim ve sorunsuzca gerceklestirdim gereken islemleri daha sonra /boot/loader.conf dosyasina "snd_uaudio_load="YES" ifadesini ekledim fakat bir sonuc alamadim neyse galiba snd_uaudio olayi benim problemimle cok alakali degildir diye cok ustelemedim ayrica aklimda alternatif bir cozum vardi bu yuzden erteledim.

Gelelim Usb midi Klavyeye genelde bu cihazlar surucusuz bir sekilde "tak calistir" olarak calisir en azindan Windowsta boyleydi. Ben bu "tak calistir" mantigina guvenerek belki olur diye bir muddet ugrastim fakat Usb ses kartinda ki gibi bunda da sonuc alamadim.

Sorum su; Bunlardan en az bir tanesini calistirsam cok super olacak zaten ses karti calisirsa midi klavyeyi de ses karti uzerinden midi ile calistirabilirim ama ses kartinin mumkunati yok diyorsaniz en azindan midi klavyeyi Usb den calistirayim da ses kartinin bir caresine bakarim.

Not; Bu cihazlar ile asagi yukari ayni seviyede isimi gorecek baska cihazlarda yok FreeBSD destek listesinde yada ben goremedim. Yani benim bu bilgisayar destekli muzik islerini FreeBSD uzerinde zor da olsa halletmemin mumkunati yok mu?

Her turlu cozume oneriye acigim yeter ki bir cozum bulabilelim.

Yorumlar

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .