Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

FreeBSD + Lxde

Ekim 2016 düzenlendi Yapılandırma
Yavaş ve emin adımlarla ilerliyorum. FreeBSD'yi tamamen hayatıma entegre etmeme çok az kaldı zaten iki aydan fazladır sadece FreeBSD kullanıyorum. Masaüstü ortamı olarak Gnome 3, Kde4, Xfce ve Lxde denedim kararım ise Lxde oldu. Lxde de ufak tefek problemler yaşadım ve zaman içerisinde çözdüm faydalı olacağını düşündüğüm için paylaşıyorum ayrıca hala çözemediğim bir kaç problem var çözümü bilen varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Lxde ile Slim kullanıyorsanız ve giriş ekranında numlock kapalı olarak geliyorsa /usr/local/etc/slim.conf dosyasında numlock ile başlayan satırı bulup başındaki kare ve kareden sonraki boşlukta dahil olmak üzere silerek düzenleyin.
# Activate numlock when slim starts. Valid values: on|off
# numlock             on         
Eğer FreeBSD Slim devreye girene kadar türkçe karakter destekliyor fakat Slim giriş ekranında türkçe karakter desteklemiyor ise /usr/local/etc/X11/xorg.conf.d/ dizininde 00-keyboard.conf adında bir dosya oluşturup içerisine ilgili satırları ekleyin. Eğer böyle bir dosya zaten var ise düzenleyin. Dosyayı oluşturmak için şu komutu kullanın.
edit /usr/local/etc/X11/xorg.conf.d/00-keyboard.conf
ve içerisine şunları ekleyin.
Section "InputClass"
        Identifier "system-keyboard"
        MatchIsKeyboard "on"
        Option "XkbLayout" "tr"
        Option "XkbModel" "pc105"
        Option "XkbVariant" ",dvorak"
        Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
EndSection
Son olarak "Root" olmayan bir kullanıcı ile bilgisayarı Lxde menüsünden kapatamıyorsanız veya yeniden başlatamıyorsanız /usr/local/etc/PolicyKit/PolicyKit.conf dosyasının içine "kullanıcı adı" kısmını düzenleyerek şunları ekleyin.
<config version="0.1">
    <match user="kullanıcı adı">
        <return result="yes"/>
    </match>
    <define_admin_auth group="wheel"/>
</config>

Çözümler şimdilik bu kadar. Çözemediklerim ise;

Bilgisayarın belirli bir süre sonra ekranının kararmasını devre dışı bırakmak istiyorum. Örneğin video izliyorum belirli bir süre sonra ekran kararıyor fakat video oynamaya devam ediyor ekran koruyucusu tarzında bir şey sanırım. Mause'u hareket ettirince ekran geliyor.

Lxde içerisinde gelen Lxtask'ı çalıştırıyorum fakat bomboş geliyor. Herhangi bir görev, işlem veya seçenek yok öylece bomboş kalıyor.

Neyse umarım yardımcı olmuşumdur ve birileride bana yardımcı olur. Kolay gelsin.

Yorumlar

• Sonradan aklıma gelen bir problem ise "Root" kullanıcısında bir usb disk taktığım zaman otomatik mount edilip ekrana geliyor ama kendi kullanıcımdayken terminalden mount_msdosfs /dev/da0s1/ /mnt/usb/ komutunu girmem gerekiyor.
  • Eline sağlık Gökhan Kılınç, birilerinin işine yarayacağından emin olabilirsin, genelde bu işler tek başına oluyor zaten, sorunlar da tek tek çözülür, o yüzden sabırla devam etmelisin.

Masaüstü deyince Lumina masa üstünü de denedin mi?
    Sanırım onda Lxde kadar sorun çıkmayacaktır, şimdi baktımda 1.0 finalide çıkmış, eğer denemediysen şiddetle tavsiye ederim.
    Gerçi pkg depoda 1.0 yerine 0.90 sürümü gözüküyor,  ama yakında gelir 1.0 da.
    Ya da maceralı olsun dersen portta 1.0 varmış.

Ekran ayarı xscreensaver ile olmuyor mu? disable edince ekran sanırım kararmaz.
    root ile oluyorsa, rc.conf a filan komutlar eklemek gerekiyordu.
    Buraya bir bak istersen.
    https://forums.freebsd.org/threads/49946/

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
Bu konu kapatıldı.