USB'den Kurulum Yapmak İstiyoruz!

Selamlar, daha önce BSD kurmak istemiştim ve şeyle bir konu açmıştım:
http://bsd-tr.org/discussion/371/usbden-kurulumu-ba%C5%9Flatamiyorum#latest

Üstünden yaklaşık iki yıl geçmiş ve bu aralıkta heç öyle BSD ile depar atayım gibi bir şeye girişmedim, girişemedim. Son günlerde "Ulan bir Linux dağıtımı yapacağım, herkes kükreyecek" gibisinden takılırkene bir anda "Yav moruk neden BSD üzerinde takılıp, kafandakini BSD'ye yapmıyorsun?" diye düşünürken hiç BSD bilmediğimi fark ettim. Böyle yeni bir maceraya açılayım, yeni yollara yelken açayım diye bir hevesim var lakin kafamdaki sorunlar şunlar:

-Asrock pro3 z77, Intel 2500K, 4GB ram sistemime pırıl pırıl bir Asus r7 270x bir ekran kartı taktım.  Beyle bir konfigürasyonda elimizde patlar mı?
-USB'den kurulum yapmak orucu bozar mı?
-MBR'nin 5 tane birincil alana izni var bildiğiniz üzere. Kurulum yaptığım bilgisayarda Windows'u da saklamak istiyorum zira oyun moyun seven herifleriz. "fdisk -d /babasını/anasını" gibi bir manyaklığa girmemek için sadece elimdeki ext4 ve swap partitionlarını silmek yeterli olur mu? Diskte Allah'ın cezası silinmez edilmez Windows recovery, birinde Windows kurulu olmak üzere iki tane ntfs var.
-Kurulumda çıkacak olası sorunlardan kısaca bahsedebilir misin?
-@Felasife adonis kaslarına hayranım abi.

Yorumlar

• Selamlar @Hunili

- Donanım kısmını bilemeyeceğim, önce denersiniz, olmazsa da yapacak bir şey kalmaz. Olursa da belli olur zaten.

- Bir sıkıntı olmaz, USB den de kurarsınız.

- Yani boş bir alan ayırmak yeterli olur, nereye kuracaksanız orayı ayarlayın ve kurun.

- Çoklu ön yükleme konusuna bakın, işinize yarayacaktır.

- Donanım beğenmeyebilir, tabi yanlış bir şeyler yaparsanız diskinizi uçurabilirsiniz, o yüzden önemli verilerinizi başka bir yere yedekleyiniz. Sonradan başınız ağrımaz.

Eyvallah sağ olasın  =)
  • Açıkçası en korktuğum şey oturup bütün sabit diski baştan kurmak olur. Hani bir şey yok da içeriğinde, oyun falan fıstık var. 70GBlık oyunu ben cloud'a mı atayım? 128GBlık laptobuma mı atayım? Lakin her kurulumda sabit diski eline alma gibi durum söz konusu tabii, mesela ki ben OpenSuSE denilen son kullanıcıya hitap eden bir dağıtımda dahi ben diski elime aldığımı hatırlıyorum. BSD'de de yani düşündüğüme göre "Nihaha, s**tim belasını sabit diskin" diye bir karşılık almam.

İlginiz için çok teşekkür ederim. BSD için nedensizce bir şekilde hevesliyim. Link verdiğiniz ise oldukça açıklayıcı, lakin korkutmuyor da değil. Mesela illa ki bir Grub kuracak olmam çok hevesli. Bunun dışında bilgisayarıma kavuştuğum zaman çıkacak hatalardan size bahsederim.
  • Rica ederim.
    Tabi yedek konusu sıkıntı bir mevzu ama en azından çok önemlileri yedeklemek her zaman iyidir. Ben aklıma hiç bir zaman güvenmem, :))  zira kaç kere çok basit hatalar yüzünden sistemi uçurdum hatırlamıyorum, o yüzden yedek iyidir.

Neyse size kolaylıklar dilerim. Önce sanalda da deneyebilirsiniz, hatta daha iyi olur. Sonra gerçek kurulum yaparsınız.
  • HuniliHunili 13
    22 Tem 2017 - 14:35 düzenlendi
    En iyisi sanalda kurulum yapmak şimdilik. Malum mantar bulutu yükselebilir bilgisayardan. Tanımıyoruz ya sistemi.
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .