Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Bu konuya katılanlar

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

FreeBSD - Otomatik program başlatma nasıl yapılır?

Merhaba herkese,

Evde yedekleme amaçlı FreeNAS sistemi kullanıyorum ve FreeNAS üzerinde de Jail ve VM olarak bir kaç yazılım çalıştırıyorum.
Şu anki sorunum Domoticz isimli akıllı ev yönetim yazılımını Jail başladığında otomatik olarak çalıştıramamak.
Öncelikle Linux konusunda bilgisiz olduğumu ve tüm yaptıklarımı tamamen Google aramalarından bulduğum tutorial ler ile gerçekleştirdiğimi belirteyim.

FreeBSD tabanlı FreeNAS üzerinde yeni bir Jail yaratarak Domoticz yazılımının source code'unu indirip derledim.

Jail içerisinde ~/domoticz/domoticz/ klasörüne gidip ./domoticz komutunu girdiğimde program başlıyor. 

Anladığım kadarıyla Jail ile beraber otomatik başlaması için yapılması gereken iki şey var:

1- /etc/rc.conf dosyası içerisinde domoticz_enable="YES" satırı eklemek ki bunu yaptım
2- /etc/rc.d klasörü içerisinde domoticz isimli bir dosya yaratıp içerine doğru bilgileri girmem gerekiyor.
İşte burada takıldım.
rc.d klasörü içerisindeki dosya içeriği ne şekilde olmalı? Yardım edebilecek var mı ?

Normalde aşağıdaki tutorial i takip ederek yaptım.

https://www.domoticz.com/wiki/FreeNAS

9 numaralı Autostart kısmında ne yazık ki rc.d içeriğindeki dosyayı Dropbox'tan indirip oluşturan otomatik bir komut yazmış ama Dropbox dosyası silinmiş :( 

Yorumlar

• Merhaba

Dosyanın silinmesi kötü olmuş, /etc/rc.d içinde ki diğer dosyalara bakılıp, belki yeni bir dosya oluşturulabilir. Bildiğim rc.d dizini zaten ilk başta otomatik çalışsın diye var. 

Sanırım komutla siz elle start yaptırabiliyorsunuz?

Ama tabi bu konuda hakkında hiç bir bilgimde yok, bilen varsa belki yardımı olabilir. 
    Yabancı diliniz varsa, domoticz forumlarına sormak en iyisi olur, umarım çözüm bulabilirsiniz.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .