Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

merhaba

hayırlı uğurlu olsun
BSD sevenler için çok güzel bir girişim oldu

Yorumlar

• Bencede güzel oldu, zamanla dahada güzel olacağına inanıyorum. ;)
    Camiaya hayırlı olsun. :)

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Selam aleykum, maceraya hazirim ama bilglsayarim pek hazir degil galiba, biraz kodlarla ugrasmak icin Arch Linux kurmak istedim bir turlu grub kurulumu olmadi, oncesinde PCBSD kurmak istedim o da aynen acilista hic yokmus gibi davranmisti ben de en son Slackware kurdum. Onceleri internet sorunu vardi ama hallettim, ancaorumk mesajdanda anlasilacagi gibi dil sorunu var, her neyse ben BSD kullanmak istiyorum, su anda FreeBSD indiriyorum insallah o da grub sorunu cikarmaz, sayet kurabilirsem epeyce yardima ihtiyacim olur sanirim. Bu arada site cok guzel olmus emeginize saglik...
  • Aleyküm selam, hoş geldiniz.
    Diğer konunuza cevap verdiğim gibi sorununuz lilo'dan kaynaklanabilir, Grub2 gibi daha yeni bir yöntem kullanmanız gerekiyor sanırım ama bu seferde Slackware sorun olabilir bilemiyorum, o yüzden sorunla biraz uğraşmanız gerekebilir.

• Hayırlı ve uğurlu olsun ustam. Üyeligim biraz geç oldu. Kusurumuza bakmazsın sanırım. ALLAH muvaffak etsin.
  • Eyvallah sağ olasın ustam, maksat gönüller bir olsun gerisi önemli değil.
    Sevgiler.

• Merhabalar...
    BSDyi uzaktan takip ediyordum ve sonunda dedim ki öyle uzaktan uzaktan bakmakla olmaz bi bakalım neymiş ne değilmiş dedim ve BSD türkiye topluluğuna üyeliğimi gerçekleştirdim. ;)
    ne zaman bir yere bsd ile ilgili türkçe veri için bakınsam(sorunlar vs. soru cevap tarzı). sizin bsd hakkındaki yazılarınız yardımlarınız var =) (malum diğer forum sitesinde rastladım) (Felasife)
    Diyeceksiniz ki bsd kullanıcısımıyım hayır ama kullanmadan önce araştırmaktayım aklımdaki düşünceler ve karşılaşacağım sorunları aşıp aşamayacağım hakkında bilgi topluyorum.Daha doğrusu bilgisayarım aşar mı aşamaz mı onu araştırıyorum ;D İnşaallah en yakın zamanda PC-BSD kurmayı düşünüyorum...
  • Böyle bir rumuzla zaten fazla uzak kalamazsınız :) onun hakkını vermeniz gerekir ama görünen de o ki sağlam geliyorsunuz
    Şimdiden hoş geldiniz sefa getirdiniz. ;)
    Soru cevap olayına gelince eyvallah, karınca kaderince elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz, BSD camiasında gerçekten çok kıymetli insanlar var sağ olsunlar var olsunlar, onların değerli katkıları olmasa BSD Türkiye'de tanıtmak sevdirmek mesele olurdu, şimdi en azından tam bilinmesede az biraz tanınıyor.
    Sevgiler.

• Hoşbulduk
    aslında linuxtan daha temel bir sistem olan unixin (BSD nin kullandığı) daha az tanınması ilgincime gidiyor. =)
    Şimdi gözüme çarpan bir tek konu var o da şu kurulum hakkında. Şu anda ubuntudayım lakin pcbsd kurmaya kalkarsam sanırım dosyalama sisteminin tanımayacak. önceki yazınızdan da okuduğum üzere. =) geriye tek bir yol var sanırım win ile formatlayıp unix bsd ye çevirmek. =)
    Kaldı ki önemli bir konu da var unixler linuxlerin çalışmasını destekliyor yani unix sistemde linux için olan yazlım çalıştırılıyor ama linuxta unix olmuyordu sanırım sırf bu avantaj bile bsdnin üstünlüğü gösterir gibi. Sadece bazı eklentiler vs. sorun çıkarıyor o da yıllardır bsdnin grafik tabanlı kurulumunun olmaması ile insanların kolay kurulum sağlayabilen linux'a yönelmesindendir. ki bu yüzden yazlım üreten firmalar vs. topluluğun fazla olduğu platformlar için çözüm üretir konumda. Bu da bsdnin kendi çözümlerini üretmesine neden oluyor. Hoş bsd de çareler tükenmez gibi. =)
  • Çaresizlikte kendi içinde çarelerini üretirmiş, BSD'cilerde aynen böyle kendi çaresizlikleri içinde çarelerini üretmişler yoksa ne flash ne de Java gibi uygulamalar BSD için özel olarak yazılmadığı halde, bunlar BSD altında bir nevi emülator mantığıyla kullanılabiliyor, performans kaybıda olmuyor, dolayısıyla BSD'cilerden korkulur
    Dr.Unix yazdı
    Şimdi gözüme çarpan bir tek konu var o da şu kurulum hakkında. Şu anda ubuntudayım lakin pcbsd kurmaya kalkarsam sanırım dosyalama sisteminin tanımayacak. önceki yazınızdan da okuduğum üzere. =) geriye tek bir yol var sanırım win ile formatlayıp unix bsd ye çevirmek. =)

Linux ve BSD birbirini tam tanımıyor anca "ro" yani okuma düzeyinde tanıyorlar.
    BSD kurakende diskte sadece "birincil bölümler" olmalı, eğer "ikincil bölümler" varsa ve oraya kurmasanız bile sorun yaşarsınız.
    Netice itibariyle disk bölümleriniz birincil olmasına dikkat edin, tabii veri kaybı ihtimaline karşı kişisel bilgilerinizi başka bir yere yedeklerseniz iyi olur.

• Felasife yazdı
    BSD kurakende diskte sadece "birincil bölümler" olmalı, eğer "ikincil bölümler" varsa ve oraya kurmasanız bile sorun yaşarsınız.

Sayın Hocam ikincil bölümlerden kastınız mantıksal bölümler ise diskimde çok sayıda mantıksal bölüm olmasına karşılık hem pc-bsd hem de freebsd sorunsuz kurulabiliyor. Linux dağıtımlarını sanal diskde denemekten hoşlanmadığım için diskimde birden fazla mantıksal bölüm oluşturdum. Dağıtımları mantıksal bölümlere kurarak deniyorum. Yalnız ubuntu yada linux minti denemek isterseniz bunları bsd'den önce kurmalısınız. Aksi halde kurulmuyorlar. Şimdilik rastladığım tek sorun bu.
  • Yok ben kuramadım Windows kurulu bir makinede Win ile bölümlediğim diske PCBSD kurulmadı, daha öncede 10-15 kişi benzer şikayetler belirterek kuramamıştı PCBSD yi, derken Parted Magic ile kontrol ettiğimde birincil bölümlerden hariç ikincil dediğim sanırım seninde Mantıksal dediğin alandan oluşmuş, (Windows bu alanı göstermiyordu) onu silip sadece birincil bölüm olunca diske kurulum gerçekleşti.
    Bu konuda şikayet çok oldu tam sebebini bilmemekle birlikte disk yapılandırması sıkıntı verebiliyor.

• Valla çok iyi, demek ki bir şekilde donanım ya da disk seçiyor, ilginç. :-

• Öncelikle merhabalar. Bir BSD almaz mısın dediniz bende evet alırım diyip portalınıza düştüm :) Bu arada genişletilmiş disklere bir tek linux ve türevleri kurulabiliyor sanırsam. Yeri değil ama windows'un kurulamayacağını, primary disk istediğini zamanın birinde gittiğim kurstaki eğitimci kişi demişti. aklımda öyle yer etmiş benimde
  • Merhaba @psi hoş geldiniz, umarım BSD de kaldığınız müddetçe BSD ile iyi vakit geçirirsiniz.  :)

• Merhaba ustam, hayırlı ve uğurlu olsun. Yeni tema ile tasarım güzel olmuş. ALLAH utandırmasın. :)
  • Merhaba Cumali ustam, sağ olasın biraz uğraştırdı ama yolun başındayken de uğraşmak gerekiyordu, ileride daha da zor olacağı kesindi, hasılı vakitsiz ötmeden horozu kesmiş olduk .  :D

• @Felasife ; uzun zamandır denemek istiyordum dün kuruluma başladım ama tabikide sorun çıktı onu ilgili bölümlerde paylaşcam. Yalnız bsd-tr nin alan adı kayıtlarında bir sıkıntı var biliyorsundur umarım. www.bsd-tr.org başka bir yere yönlendiriliyor bilginize :) Unutmadan tema gerçekten güzel olmuş. Elinizi sağlık :)
  • @psi
    Evet biliyorum öyle bir problem var, nabble kullanırkende tersi vardı,  ^-^  SMF ye geçince de böyle oldu, aslında bir süre daha bekleyip operasyonu yapacağım.
    Sizede hayırlı olsun, teşekkür ederiz  :o)

• Hayırlı uğurlu olsun. :)
  • Teşekkür ederiz @unixrod sağ ol. :)

• İğrendiğim windows dan kurtulma yollarını ararken linux u buldum. Kısa sayılacak linux macaramdan sonra bir psd alayım dedim. Ne kadar unix o kadar iyi. Desteğin ve katkının yoğun ve samimi olduğu bir camiya umuyorum. Herkese merhaba...
  • Merhaba @bambal, hoş geldiniz :)

Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .