Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

BSD hakkında

Merhabalar siteniz ilgimi cekti. cok fazla olmasada bakinma firsati buldum.
BSD'nin kurulum linklerini de koymussunuz iso'sunu indiriyorum suanda fakat hem sormak istedigim birsey var hemde bir istegim olacak.
oncelik ile PC-BSD ile FREE BSD arasindaki fark nedir ?
USB img dosyasini download ediyorum fakat USB flash diske nasil yazicagima dair bir dokumantasyon goremedim.
Konuslara cevap vermek icin anca kisinin yazisinin uzerindeki cevapla butonuna basarak cevap veriyoruz konu penceresinin icinde direk bir cevapla seysi vardami ben goremedim :)
Edit :
googledan baktigimda birde openBSD var :)

Yorumlar

• Merhaba @rakkoc
    Öncelikle hoş geldiniz aslında sitemiz yeni açıldı ufak tefek eksiklikler olabilir ama bizler eskiyiz tabii. :)
    PC-BSD ile FREE BSD arasındaki farklara gelince PC-BSD daha çok son kullanıcı içindir ve kurulum/kullanımı çok daha kolaydır, FreeBSD ise en az orta seviye bilgi ister yani zor bir dağıtımdır, hakeza OpenBSD de zor bir dağıtımdır.
    Başlangıç için PC-BSD doğru seçimdir.
    USB img yazma konusunda burada bir rehberimiz var ama BSD altında hazırlanmış, bilmiyorum daha önce dd if kullandınız mı? eğer kullanmadıysanız dikkatli olun! önemli bilgilerinizi bir kenara yedekleyin ve ilk önce tavsiyem sanalda deneyin PC-BSD yi.
    dd if komutunu hangi sistemde deneyeceksiniz? bilgi verirseniz daha net yardımcı olabiliriz.
    Cevap butonu bölümlere bağlı olarak, bazı bölümlerde sol altta, bazı bölümlerde sağ üstte bulunmaktadır, zaten görürsünüz.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Hizli cevabiniz icin tesekkurler;
    Ben dd if daha once hic kullanmadim. Lenovo marka yeni aldigim bir notebook'a kurmayi planliyorum soylediginiz cercevede dusunucek olursam PC-BSD kuracagim.
    Sirket bilgilerimin silinmesi veya erisimimde (windows developer olarak gorev yapiyorum) sorun yasayabilecegimi dusundugum icin Fiziksel olarak yeni bir HDD satin alip onun uzerinde BSD denemesi yapmayi planliyorum acikcasi. Normalde ana makinemde Ubuntu kullaniyorum (son kullanici olarak)
    uzerinde vmWare ile sanal pc lerimde windows kullanmaktayim ve bu windows uzerinde yazilm gelistirmekteyim.
    dd if dediginiz sistem windows un yanina 2. isletim sistemini kurma noktasindaki islem midir ? Ubuntu otomatik olarak yapiyordu gerci.
  • Rica ederim, tamam PC-BSD kurun.
    dd if indirdiğiniz USB img dosyasını USB belleğe aktarma yöntemidir.
    Windows'ta kullandığınıza göre burada ki win32-image-writer programıyla kolayca yapabilirsiniz işleminizi.

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .