Maceraya hazır mısın! bir BSD almaz mısın?

Bu konuya katılanlar

Duyuru
* Forum tasarımımız yenilendi.
* FreeBSD 10.4 - RELEASE Final çıktı.
* FreeBSD 11.1 - RELEASE Final çıktı.
Son Mesajlar
Çevrimiçi (0)

PC-BSD Ağ Yöneticisi ayarları saklamıyor

PC-BSD Ağ Yönetisini kullanarak PPP/3G yapılandırması yaptıktan sonra kaydet kapat diyelim:
...
Daha sonra tekrar Ağ Yönetisinden PPP/3G 'yi açalım:
...
Şimdi PPPoE Aygıtına bakalım.Önce cuaU0.0 olarak seçip kaydettiğimiz halde ikinci açtığımızda bu ayarın kaybolduğu ve yerine re0 geldiğini görebiliriz

Yorumlar

• Merak ettiğim tekrar açtığınızda ayarlar değişince bağlantıda kesiliyor mu? veya sorun oluyor mu?

Maceraya hazır mısın?  Bir BSD almaz mısın!
  • Bağlantı kesilmiyor ama sorun oluyor.PPPoE Aygıtını cuaU0.0 seçtiğimde /etc/ppp/ppp.conf dosyamın içeriği:
    default:
     set timeout 1800
     set device /dev/cuaU0.0
     set dial "ABORT BUSY TIMEOUT 2  ""  AT OK-AT-OK  AT+CFUN=1 OK-AT-OK  AT+CMEE=2 OK-AT-OK  AT+CSQ OK  AT+CGDCONT=1,\"IP\",\"mgb\" OK  AT+CGACT? OK-AT-OK  AT+CGATT? OK  AT+CGCLASS? OK  AT+COPS? OK  ATD*99# CONNECT"
    turkcell:
     enable dns
     set authname gprs
     set authkey gprs
     set login
     set ifaddr 10.0.0.1/0 10.0.0.2/0 255.255.255.255 0.0.0.0
     add default HISADDR

Şimdi diyelimki PC-BSD Ağ yöneticisini kullanarak bir kablosuz ağ yapılandırması yapıp kaydetip çıkınca /etc/ppp/ppp.conf dosyasının da değiştiğini görüyorum:
    default:
     set timeout 180
     set device /dev/re0
     set dial "ABORT BUSY TIMEOUT 2  ""  AT OK-AT-OK  AT+CFUN=1 OK-AT-OK  AT+CMEE=2 OK-AT-OK  AT+CSQ OK  AT+CGDCONT=1,\"IP\",\"mgb\" OK  AT+CGACT? OK-AT-OK  AT+CGATT? OK  AT+CGCLASS? OK  AT+COPS? OK  ATD*99# CONNECT"
    turkcell:
     enable dns
     set authname gprs
     set authkey gprs
     set login
     set ifaddr 0 0
     add default HISADDR

set timeout, set device, set ifaddr ayarlarımın kaybolduğunu görüyoruz.Bu ayarlar bozulunca 3g modemimle internet bağlantımı gerçekleştiremiyorum.Dolayısıyla 3G/PPP ayarlarını yeniden yapıp kaydetmem gerekiyor.Buna karşılık yaptığım kablosuz ağ ayarlarım kaybolmuyor.
  • Hımm.. biraz karışık konu gibi, sanırım her iki ayarında sabit olmasını istiyorsun.
    Fakat aynı conf dosyasında aynı profil üstüne yazdığı için önceki ayar kayboluyor.
    Peki re0 veya cua 'nın birini "servis adı (opsiyone)" kısmını turkcell2 filan yapsan nasıl oluyor?

• Anlaşılan söylemek istediğimi tam anlatamadım.Linuxda da network manager'i kullanarak internet bağlantılarımı yapıyorum.Aynı arayüzde (network manager) hem kablolu hem kablosuz hemde mobil geniş bant ayarlarımı yapıyorum.Bu ayarlar linuxda birbirinden bağımsızdı.Birini ayarlarken diğeri bozulmuyor.
    PC_BSD dede ise böyle olmuyor.Yukardaki şekide görüldüğü gibi network manager'in Aygıtlar sekmesinde kablolu ve kablosuz ayarlarını yapıyorum.Yani re0 aygıtını bu sekmede ayarlıyorum.Kablosuz ayarlarını da burada yapıyorum.Mobil geniş bant ayarlarını ise ayrı bir sekmede yani 3G/PPP sekmesinde yapıyorum.Sorun şu; 3G/PPP sekmesinde herhangi bir ayarlama yapıp kaydettikten sonra Aygıtlar sekmesinde yaptığım kablolu ve kablosuz ayarlarım bozulmuyor.Onlar saklanıyor.Fakat Aygıtlar sekmesinde kablolu yada kablosuz herhangi bir ayar yaptığım zaman 3G/PPP sekmesinde daha önce yaptığım mobil geniş bant ayarlarım bozuluyor.
    PC-BSD'de Ağ Yöneticisi arayüzüne ait dosyaların yerini bulamadım.Bu dosyaların birinin varsayılan ayarlarında yapacağımız bir değişikle sorunu çözebilirmiyiz acaba diye düşünüyorum?
  • Anlaşılan söylemek istediğimi tam anlatamadım.Linuxda da network manager'i kullanarak internet bağlantılarımı yapıyorum.Aynı arayüzde (network manager) hem kablolu hem kablosuz hemde mobil geniş bant ayarlarımı yapıyorum.Bu ayarlar linuxda birbirinden bağımsızdı.Birini ayarlarken diğeri bozulmuyor.

Benimde anlamak istediğim buydu zaten ayarların bozulmasın istiyorsun.
    burada ki dokümana göre normalde 3G/PPP sekmesi yok ama sen aktif ettiğin için sende çıkıyor anlaşılan.
    Çocuğun bilgisayarına baktım onda da yoktu ilgili 3G/PPP sekmeleri.
    Şimdi sorun izin veya grup sorunu olabilir her iki aygıtta aynı grupları mı dahil onu bir araştır istersen.
    PCBSD control merkezinde kullanıcı ekleme kısmına bakabilirsin mesela.
    veya konsolda
    ls -l /dev/

Bu arada ilgili ağ dosyaları PCBSD de nerededir açıkcası bende biraz baktığım halde bulamadım, gerçi 9.1 kurulu diğer pc de ama ports, src filan kurmadığım için kernel dosyaları nerededir onu bile bulamadım.

• İlgili dosyaları /home/src-qt/pc-netmanager de buldum.Yalnız dosyalar gizli.Ayrıca kaynak kodlarına buradan erişebilirsiniz.
    PC-BSD KDE de 3g usb modem kullanarak ya da mobil telefonlarla kablo veya bluetooth kullanarak internet bağlantısı oluşturmak ile ilgili bir rehber hazırladım.Fakat bunların hepsinde 3G/PPP yapılandırması yapmak gerekiyor.Yukardaki söz konusu sorunu aşamadığım için yayınlayamıyorum.
    Aslında sorunu aştım.Ağ yöneticisini sadece kablolu ve kablosuz ağ ayarlarında kullanıp 3G/PPP ayarlarını elle yapılandırıp uç birimden girilen komutlarla internet bağlantısını sağlıyorum.Fakat bir son kullanıcı için bu itici olabilir.Ayrıca PC-BSD Ağ Yöneticisinde yazılımsal bir hata olup olmadığından emin olmak istiyorum.
  • İlgili dosyaları /home/src-qt/pc-netmanager de buldum.Yalnız dosyalar gizli.Ayrıca kaynak kodlarına buradan erişebilirsiniz.

Hiç akla gelmeyecek bir yere koymuşlar :D
    PC-BSD KDE de 3g usb modem kullanarak ya da mobil telefonlarla kablo veya bluetooth kullanarak internet bağlantısı oluşturmak ile ilgili bir rehber hazırladım.Fakat bunların hepsinde 3G/PPP yapılandırması yapmak gerekiyor.Yukardaki söz konusu sorunu aşamadığım için yayınlayamıyorum.

Evet böyle bir rehber güzel olurmuş, umarım sorunları aşarsın.
    Ama olay dediğin gibiyse başlangıçta çalıştırılacak bir betikle veya ~/.profile gibi dosyalara eklenecek komutlar ilede çözülebilirdi.

Hatta /etc/ppp/ppp.conf dosyasının içeriğini açılışta silip istediğin ifadeleri ekletebilirsin bile.
    Mesela burada olayın mantığı anlatılmış.
    Olay adımları sıralamakta yatıyor yani.
    Benim böyle kullandığım bir kaç betik var, kimisini açılışta çalışıyorken kimisinide lazım oldukça ya konsoldan döndürüyorum ya da kısayol ekledim öyle çalıştırıyorum.
    Bilemiyorum betiklerle aran nasıl ama (bende pek bilmem aslında deneye deneye biraz çözdüm olayı) betikle çözüm gelince tüm sıkıntılar gidiyor.

• Yukarda önerdiklerinizle maalesef bir çözüme ulaşamadım.Şimdi olayı analiz etmeye baştan başlamak ve adım adım anlatarak paylaşmak istiyorum.Henüz acemi olan benim tek başına bu işin altından kalkmam zor gibi görünüyor.Eğer sizi yormayacaksam derin bilgi ve deneyimlerinize ihtiyacım var.
    lk iş olarak örnek olarak sunulmuş olan /etc/ppp/ppp.conf dosyasını siliyoruz.Ağ yöneticisinde 3G/PPP'yi açalım:
    Şekil-1
    ...
    Burada görüldüğü gibi PPPoE Aygıtı'nın sol yanında açılır bir menü(combo) var ve burada re0 varsayılan olarak silik bir şekilde de olsa seçilmiş durumda.Bana göre bu durum Ağ Yöneticisi
    arayüzünün bir dosyadan bu re0 bilgisini aldığını gösteriyor.Dikkatimi çeken diğer bir kısmı ise PPP/3G Kablosuz bağlantı yapılandırması yazan kısım.Sekme kısmına 3G/PPP yazarken
    burada tersi PPP/3G olarak yazılmış.Diğer bir durum PPP/3G bağlantılarının hepsi kablosuz değil.Örneğin 3G modemleri direk usb takıyoruz.Fakat PPP/3G Kablosuz diye genelleme
    yapılmış.Kablosuz ağ kartımıza ait bağlantılar kastediliyorsa bu da olamaz.Çünkü PPPoE Aygıtı açılan menüsünde kablosuz kartımıza ait aygıt sürücüsünü göremiyoruz.
    Şimdi PPP/3G Kablosuz bağlantı yapılandırması yazan kısmın solundaki kutucuğu işaretleyip kutucuklara ilgili verileri giriyorum:
    Şekil-2
    ...
    Kaydet ve Kapat dedikten sonra /etc/rc.conf dosyasını açıyoruz.Dosyanın sonuna aşağıdaki satırların eklendiğini görüyoruz: 
    ppp_enable="YES" 
    ppp_mode="background" 
    ppp_nat="NO" 
    ppp_profile="turkcell"

Burada benim girdiğim bilgi sadece "turkcell" bilgisi.Bana göre Ağ Yöneticis arayüzü diğer bilgileri bir dosyada alıyor olmalı.
    Şimdi /etc/ppp/ dizinine gelelim.Görüyoruz ki daha önce sildiğim ppp.conf dosyası yeniden yaratılmış.Buda gösteriyorki Ağ Yöneticisi arayüzü /etc/rc.conf dosyasını
    oluşturuyor.Dosyanın içeriği aşağıdaki gibi:
    default:
     set timeout 180
     set device /dev/cuaU0.0
     set dial "ABORT BUSY TIMEOUT 2  ""  
               AT OK-AT-OK  
               AT+CFUN=1 OK-AT-OK  
               AT+CMEE=2 OK-AT-OK  
               AT+CSQ OK  AT+CGDCONT=1,\"IP\",\"mgb\" OK  
               AT+CGACT? OK-AT-OK  
               AT+CGATT? OK  
               AT+CGCLASS? OK  AT+COPS? OK  ATD*99# CONNECT"
    turkcell:
     enable dns
     set authname gprs
     set authkey gprs
     set login
     set ifaddr 0 0
     add default HISADDR
    Buradaki bilgilerin hepsinin bana ait olmadığını görüyoruz.Bana göre Ağ Yöneticisi arayüzü,
    set timeout 180,
    set ifaddr 0 0
    add default HISADDR

bilgilerini varsayılan olarak bir dosyadan alıyor.Yani bu 3 bilgiye ben Ağ Yöneticisi arayüzünden erişip müdahele edemiyorum.Dosyanın bu haliyle bağlantı sağlamıyorum.
    set ifaddr 0 0 kısmını değiştirmem gerekiyor.Yönetici haklarıyla /etc/ppp/ppp.conf dosyasını açıp aşağıdaki:
    set ifaddr 10.0.0.1/10.0.0.2/0 255.255.255.255 0.0.0.0
    şeklinde değiştirmem gerekiyor.Ayrıca bağlantımın çabuk kopmaması için set timeout kısmını 1800 yapıyorum.
    ppp.conf(1):
    default:
     set timeout 1800
     set device /dev/cuaU0.0
               AT OK-AT-OK  
               AT+CFUN=1 OK-AT-OK  
               AT+CMEE=2 OK-AT-OK  
               AT+CGACT? OK-AT-OK  
               AT+CGATT? OK  
    turkcell:
     enable dns
     set authname gprs
     set authkey gprs
     set login
     set ifaddr 10.0.0.1/10.0.0.2/0 255.255.255.255 0.0.0.0
     add default HISADDR

Dosya ancak bu haldeyse bağlantı sağlayabilirim.Şimdi Ağ Yöneticisini yeniden açalım.
    Örnek olsun diye 3G/PPP den bağımsız, basit, diğer bir ayar yapalım.Aygıtlar sekmesini açıp fwip0(IP over FireWire) yi işaretleyelim ve Görev çubuğu simgesini göster kutucuğunu işaretledikten sonra Kaydet ve Kapat diyelim.Şimdi /etc/ppp/ppp.conf dosyasını yeniden açalım:
    ppp.conf(2)
    default:
     set timeout 180
     set device /dev/re0
               AT OK-AT-OK  
               AT+CFUN=1 OK-AT-OK  
               AT+CMEE=2 OK-AT-OK  
               AT+CGACT? OK-AT-OK  
               AT+CGATT? OK  
    turkcell:
     enable dns
     set authname gprs
     set authkey gprs
     set login
     set ifaddr 0 0
     add default HISADDR

Benim Ağ Yöneticisinden elle girdiğim ayarlar aynen duruyor:
               AT OK-AT-OK  
               AT+CFUN=1 OK-AT-OK  
               AT+CMEE=2 OK-AT-OK  
               AT+CGACT? OK-AT-OK  
               AT+CGATT? OK  
    turkcell:
     enable dns
     set authname gprs
     set authkey gprs

Fakat diğerleri yeniden varsayılan değerlerine dönmüş.Buda şunu gösteriyor ki Ağ Yöneticisinin tüm sekmelerinde yapılan ayarlar birbirinden bağımsız olamıyor ve bu ayarlar sanırım tek bir dosyada yer alıyor.İşte o bir dosyayı arıyorum.Sanki o dosyayı bulursam orada yapacağımız bir değişikle sorunu aşabiliriz diye içimde kuvvetli bir his var.
    Bu kez olaya tersinden bakalım.Tekrar başa dönelim ve /etc/ppp/ppp.conf dosyasını silelim ve /etc/rc.conf dosyasının sonuna eklenen yukardaki satırlarını da kaldıralım.Ağ Yöneticisinden 3G/PPP yi yeniden açalım.Yukarda Şekil-1 deki görünecektir.Yukarda ppp.conf(1) Düzenlenmiş ppp.conf dosyası diye belirttiğim şekilde /etc/ppp/ppp.conf dosyasını elle oluşturalım ve Ağ Yöneticisinden 3G/PPP yi yeniden açalım.Yukardaki Şekil-1 gibi görünecektir.Yine yukarda belirttiğim satırları elle /etc/rc.conf dosyasının sonuna ekleyelim ve 3G/PPP yi tekrar açalım.Aşağıdaki gibi görünecektir:
    Şekil-3
    ...
    Demekki Ağ Yöneticisi ve onunla ilgili o bir dosya /etc/rc.conf dosyasındaki ve /etc/ppp/ppp.conf dosyasındaki verileri okuyor./etc/rc.conf dosyasının okunmasında bir sorun yok.Fakat /etc/ppp/ppp.conf dosyası için aynı şeyi söylemek mümkün değil.PPP0oE aygıtı ppp.conf dosyasında /dev/cuaU.0 olarak ayarlandığı halde 3G/PPP arayüzünde re0 olarak yani varsayılan değer olarak görünüyor.3G/PPP yi yeniden açalım.Şekil-3 deki görünecek.Şimdi kaydet kapat yaptıktan sonra /etc/ppp/ppp.conf dosyasını yeniden açalım.Yukardaki ppp.conf(2) dosyası gibi görünecektir.
    Buradan çıkan sonuç Ağ Yöneticisi ve onunla ilgili o bir dosya /etc/rc.conf dosyasını sorunsuz okurken /etc/ppp/ppp.conf dosya içeriğindeki bazı satırları okuyamıyor ve bunların yerine kendi varsayılan değerlerini giriyor.Bu varsayılan değerler:
    set timeout 180
    set device /dev/re0
    set ifaddr 0 0

Bence bir arayüz bu şekilde çalışmamalı.Ayrı ayrı sekmelerde yapılan ayarlar ayrı olarak saklanmalı.PCBSD Ağ Yöneticisi arayüzü ayarları tek bir dosyada saklıyor olmalı.Bu dosyayı bulursam söz konusu varsayılan değerleri kendime göre değiştirirsem sorunu sadece kendim için çözmüş olurum diye düşünüyorum.
    Buradaki networkman.ui.h diye belirtilen extention dosyasını bir incelemenizi rica edeceğim.
    Özellikle void NetworkMan::savePPPOEConfig()  ve void NetworkMan::updatePPPconf() diye başlayan satırların altında yer alan satırlar bir ipucu olabilir mi? PCBSD trac nedir ne işe yarar ve nasıl kullanılır?
    Tam olarak kavramış değilim.Sizi sıkmamışımdır umarım.Saygılar.
  • Tam olarak kavramış değilim.Sizi sıkmamışımdır umarım.Saygılar.

Estağfurullah tabikide sıkmadınız yalnız ben bunu detaylıca bi inceleyim cevabımı sonra (bu gece veya yarın) vereyim.
    Sorunu çözmenizi çok isterim elbette :)

• O kadar baktım konuya ama kesin şudurda diyemiyorum doğal olarak, malum ben kullanmıyorum 3G filan.
    Şimdi yapabileceklerimize bakalım.
    1-)
    Öncelikle Network manager arayüzü root ile değilde normal kullanıcı ile açılıyorsa istediğimiz ayarları yaptıktan sonra ayarların değişmemesi için /etc/ppp/ppp.conf'u sabitleyebiliriz.
    # chown root:wheel /etc/ppp/ppp.conf
    # chmod 600 /etc/ppp/ppp.conf

Eğer root ile açılıyorsa üsteki komutlar işe yaramaz ama /etc/ppp/ppp.conf 'u istersek kilitleyebilirizde, yani silinmez yapabiliriz. Bkz. chflags ile Dosyaları Silinemez Yapmak
    Kilitlemek için.
    chflags schg /etc/ppp/ppp.conf

Kiliti açmak için.
    chflags noschg /etc/ppp/ppp.conf

2-)
    /etc/ppp/ içinde hangi dosyalar olduğunu bilemiyorum ama /usr/share/examples/ppp/ içine bakarsan, sonu xxx.sample olan dosyaları /etc/ppp/ içine alıp kullanabilirsin, örn.
    cp /usr/share/examples/ppp/ppp.linkup.sample /etc/ppp/ppp.linkup

Yani olay sonunda ki .sample 'i kaldırıp kullanacağın dizine atmaktır.
    Bunlar bir nevii yedek dosyalar oluyor, gerekirse alıp özelleştirebilmek için.
    3-)
    usb_modeswitch.conf diye ayar dosyası var mı, ona baktın mı?
    Eğer yoksa o da .sample şeklinde /usr/share/examples gibi bir yerdedir, alıp /etc altına veya /usr/local/etc altına atıp özelleştirebilmek mümkün olur.
    4-)
    /etc/defaults/rc.conf bu dosya sitemin varsayılanıdır, sistem açılışta önce /etc/rc.conf 'a bakar, sonrada /etc/defaults/rc.conf 'a bakar.
    ve /etc/rc.conf 'ta özel parametre yoksa /etc/defaults/rc.conf adı üstünde default olarak işler.
    Dikkatimi çekti, # User ppp configuration. diye bölüm var ve açılışta da NO olarak işaretlenmiş, bunu /etc/rc.conf 'a YES olarak işaretleyebilirsin.
    ppp_enable="YES"

Şimdi bu dediklerim ne kadar işine yarar bilemiyorum ama 3G olayını hiç bilmeyince ilgili ayarları da yapamayınca anca bu kadarı elimden geliyor. :)

• Kilitlemek için. 
    chflags schg /etc/ppp/ppp.conf
    Kiliti açmak için. 
    chflags noschg /etc/ppp/ppp.conf

Evet harikasınız @Felasife. Şimdi oldu.Sorun çözüldü.Günlerdir uğraşıyorum.Halbuki çok kolaymış.
    Teşekkürler...
  • Rica ederim, geçmiş olsun. :)

Bu konu kapatıldı.